W 1997 roku nastąpiło przeprojektowanie wszystkich kolekcji Pelikana, w tym także M200. Od tej chwili wszystkie pióra z kolekcji M200 określane są jako modele w tak zwanym „nowym stylu”. Po 1997 r. dodano wąski pozłacany pierścień przy pokrętle tłoczka ale równocześnie usunięto węższy pierścień znajdujący się u nasady skuwki. Na pozostawionym pierścieniu znajdziemy napis „Pelikan Germany”. Zmianie uległa także korona skuwki. W wersji w starym stylu była wypukła. W nowej wersji mocno spłycono wypukłość zaś sama korona otrzymała kształt płaskiego kapelusza. Jednocześnie zrezygnowano z grawerowanego loga na szczycie korony, zastępując je nadrukiem. Logo w modelach produkowane do 2003 roku posiadało dwa pisklaki. Po tej dacie logo Pelikan ma już tylko jednego pisklaka w gnieździe. Wymiary, waga, jak i pojemność tłoczka pozostały bez zmian. Pióra wieczne M200 w nowym stylu oferowane są (lub były) w wersji całej czarnej (kiedyś szare okienko, obecnie zielone), całej burgundowej (szare okienko), całej żółtej z przezroczystym okienkiem, burgundowej z czarną skuwką (szare okienko). Pojawiło się też wiele modeli czarnych z marmurkowym korpusem: szary marmurek, zielony marmurek, niebieski marmurek. Wszystkie z szarym okienkiem. Wyjątek stanowią jasno zielony marmurek, który otrzymał bezbarwne okienko oraz brązowy marmurek z brązowym okienkiem. W 2015 roku pojawił się model ciemno brązowy z kremowym korpusem (Cafe Creme) oraz brązowym okienkiem, zaś w 2019 roku światło dzienne ujrzał model biały w złoty marmurek (Gold Marbled) również z brązowym okienkiem. Były też wersje transparentne: bezbarwny, zielony, czerwony, antracytowy. bursztynowym, koniakowy oraz w kolorze kwarcu dymnego. Ale też wersja półprzezroczysta z mlecznej żywicy z zatopionymi drobinkami złota (Golden Beryl). Ciekawostka. Wersja transparentna bezbarwna pojawia się w 2000 roku jako wersja eksportowa i sprzedawana była pod oznaczeniem M201. W 2012 roku weszła do ogólnej sprzedaży jako edycja specjalna pod nazwą Demonstrator. Oznaczenie M201 otrzymały także wersje czarna z korpusem czerwonym (Mars Red), niebieskim (Neptune Blue) i Bayou. Każdy z trzech wymienionych modeli został wyprodukowany w ilości 100 egzemplarzy. Przy czym Neptune Blue powinien być klasyfikowany jako M205 z uwagi na srebrne wykończenia.
Poniżej poszczególne modele M200 podzielone na grupy kolorystyczne.
M200 jednobarwne:
Pióro wieczne M200 w nowym stylu całe czarne produkowane od 1997 roku, stalówka stalowa pozłacana, wykończenia pozłacane. Szare okienko. Około 2010 roku okienko zmieniło kolor na zielony.
Pióro wieczne M200 w nowym stylu całe burgundowe produkowane po 1997 roku, stalówka stalowa pozłacana, wykończenia pozłacane. Szare okienko.
Pióro wieczne M200 w nowym stylu całe żółte wyprodukowane w 2008 roku w ograniczonej ilości, stalówka stalowa pozłacana, wykończenia pozłacane. Przezroczyste okienko.
M200 dwukolorowe:
Pióro wieczne M200 w nowym stylu czarne z zielonym korpusem wyprodukowane w 2020 roku tylko na export, stalówka stalowa pozłacana, wykończenia pozłacane. Szare okienko.
Pióro wieczne M200 w nowym stylu burgundowe z czarną skuwką wyprodukowane w 2003 roku, edycja limitowana, stalówka stalowa pozłacana, wykończenia pozłacane. Szare okienko.
Pióro wieczne M200 w nowym stylu ciemno-brązowe (Cafe Creme) z kremowym korpusem wyprodukowane w 2015 roku, edycja limitowana, stalówka stalowa pozłacana, wykończenia pozłacane. Brązowe okienko. Uwagę zwraca pozłaca korona.
M200 marmurkowe:
Pióro wieczne M200 w nowym stylu czarne z korpusem w szary marmurek, produkowane od 1998, stalówka stalowa pozłacana, wykończenia pozłacane. Szare okienko.
Pióro wieczne M200 w nowym stylu czarne z korpusem w zielony marmurek, produkowane od 2000 roku z około półtoraroczną przerwą w latach 2014-2015 (braki materiałowe), z stalówka stalowa pozłacana, wykończenia pozłacane. Szare okienko.
Pióro wieczne M200 w nowym stylu czarne z korpusem w brązowy marmurek, produkowane od 2017 roku, stalówka stalowa pozłacana, wykończenia pozłacane. Brązowe okienko.
Pióro wieczne M200 w nowym stylu białe z korpusem w złoty marmurek, produkowane od 2019 roku, stalówka stalowa pozłacana, wykończenia pozłacane. Brązowe okienko. Uwagę zwraca pozłaca korona.
Pióro wieczne M200 w nowym stylu białe z korpusem w pastelowo-zielony marmurek, produkowane od 2020 roku, stalówka stalowa pozłacana, wykończenia pozłacane. Przezroczyste okienko. Uwagę zwraca pozłaca korona.
M200 przezroczyste:
Pióro wieczne M200 w nowym stylu przezroczyste bezbarwne, wyprodukowane w 2000 roku, wersja eksportowa, posiadała czarną koronę skuwki, kolejna wersja pod nazwą Demonstrator produkowana od 2012 roku posiadała pozłacaną koronę skuwki (na zdjęciu). Stalówka stalowa pozłacana, wykończenia pozłacane. Uwagę zwraca pozłaca korona.
Pióro wieczne M200 w nowym stylu przezroczyste bursztynowe, produkowane w latach 2003-2004. Stalówka stalowa pozłacana, wykończenia pozłacane. Uwagę zwraca czarna korona.
Pióro wieczne M200 w nowym stylu przezroczyste antracytowe, produkowane w latach 2002-2004. Stalówka stalowa pozłacana, wykończenia pozłacane. Uwagę zwraca czarna korona.
Pióro wieczne M200 w nowym stylu przezroczyste koniakowe, produkowane od 2004. Stalówka stalowa pozłacana, wykończenia pozłacane. Uwagę zwraca pozłacana korona, która w wyraźny sposób odróżnia wersję koniakową od bursztynowej.
Pióro wieczne M200 w nowym stylu przezroczyste w kolorze czerwonym, produkowane w latach 2002-2004. Stalówka stalowa pozłacana, wykończenia pozłacane. Uwagę zwraca czarna korona.
Pióro wieczne M200 w nowym stylu przezroczyste w kolorze niebieskim, produkowane w latach 2002-2006. Stalówka stalowa pozłacana, wykończenia pozłacane. Uwagę zwraca czarna korona.
Pióro wieczne M200 w nowym stylu przezroczyste w kolorze zielonym, produkowane w latach 2002-2004. Stalówka stalowa pozłacana, wykończenia pozłacane. Uwagę zwraca czarna korona.
Pióro wieczne M200 w nowym stylu przezroczyste (Golden Beryl) w kolorze mleczno-białym z zatopionymi złotymi drobinkami, produkowane od 2021 roku. Stalówka stalowa pozłacana, wykończenia pozłacane. Uwagę zwraca pozłacana korona.
Zwieńczenia korony skuwki:
Na zdjęciu powyżej różne zwieńczenia koron skuwek w kolekcji M200. Pierwsze od lewej, czarne, charakterystyczne dla wszystkich modeli M200 z wyjątkiem wersji białej z korpusem w pastelowo-zielony marmurek (drugie od lewej, z charakterystycznym wgłębnym fazowaniem) oraz wersji Golden Beryl (trzecie od lewej, z wyraźnie większym logiem). Dodatkowo farba użyta do nadruku loga w wersji Golden Beryl posiada wyraźnie metaliczny połysk.
Po 1997 roku przeprojektowaniu uległa także kolekcja M250. Zmiany są analogiczne jak w przypadku kolekcji M200 czyli zamiana loga z grawerowanego na drukowane oraz zmiana kształtu korony skuwki. Pióro uzyskało pierścień przy pokrętle tłoczka. Jednocześnie znikł jeden z dwóch pierścieni u nasady skuwki (węższy). Dane techniczne: waga -13,9 gram; długość pióra zamkniętego -125 mm; Długość korpusu - 102 mm; długość skuwki - 57mm; średnica - 12 mm. Stalówka z 14-karatowego złota. Produkcja serii M250 zakończyła się w 2000 roku. Pomiędzy 1997 a 2000 rokiem weszły na rynek wersje cała czarna z zielonym okienkiem, cała burgundowa z szarym okienkiem, niebieska z czarnym korpusem i szarym okienkiem, ciemno-zielona z czarnym korpusem i szarym okienkiem, oraz dwa modele transparentne, jeden bezbarwny, drugi bursztynowy.