
Chronologicznie początek kolekcji M200 wyznacza wprowadzenie na rynek piór wiecznych M400 (1982) ze złotą stalówką. To wówczas firma Pelikan postanowiła zaproponować wersję bardziej dostępną cenowo z tańszą stalówką stalową. Nim przejdziemy do omówienia wyjaśnijmy pochodzenie litery M poprzedzającej numer danej kolekcji, na przykład M200, M400, M481 itd. Otóż M pochodzi od wyrażenia Mechanik-Füllhalter (pióro wieczne mechaniczne). Pozostałe skróty to: P - Patronen-Füllhalter (pióro wieczne na naboje), R - Roller (pióro kulkowe), D - Druckstift (ołówek mechaniczny), K - Kugelschreiber (długopis). Numeracja z poprzedzającą literą M pojawiła się począwszy od kolekcji 400 z 1982 roku.
Jako prekursora M200 wskazuje się serię M481 produkowaną w latach 1983-1985 wyznaczającą początek nie tylko M200 ale też serii M150 na krótko występującej pod nazwą M150/481. M481 produkowany był głównie na eksport (Japonia oraz bliski wschód). Parametry techniczne kolekcji M481 nie odbiegają od tych, które charakteryzować będą następujące po niej modele M200. Różnice stanowią szczegóły wykończeń. Pierwsza rzecz, która z miejsca przykuwa uwagę, to brak loga na koronie skuwki (pierwsze modele M400 oraz M200 posiadały zaokrągloną koronę w kolorze czarnym z wygrawerowanym logiem Pelikan z dwoma pisklętami w gnieździe). Dopiero po dokładniejszej wiwisekcji odkrywamy, że koronę skuwki M481 można odkręcić. Pod nią kryje się wygrawerowane logo Pelikan (z dwoma pisklętami w gnieździe). Co ciekawe, w późnych wariantach pod zaślepką nie znajdziemy loga. Pytanie - Jaką rolę pełniła zakręcana zaślepka? Przede wszystkim przytrzymywała klips. Rozwiązanie to umożliwiało wyjęcie klipsa i wyczyszczenie (wypolerowanie) skuwki tuż pod klipsem. W miejscu tym bowiem, w sposób oczywisty zbierają się trudne do usunięcia zanieczyszczenia. Patent z zaślepką był charakterystyczny tylko dla kolekcji M481. Natomiast sama idea odkręcanej korony, z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę, znalazła zastosowanie we współczesnych kolekcjach Classic i Souveran umożliwiając nie tylko dokładne oczyszczenie klipsa. jak i przestrzeni pod nim, ale także wyczyszczenie wnętrza skuwki.
Dla modeli z kolekcji M481 producent zaproponował stalówkę stalową pozłacaną ale znana jest też wersja ze stalówką złotą - dwukolorową. W obu przypadkach stalówka nie była pasowana na wcisk ale wkręcana. Pióra M481 produkowane były w rozmiarach stalówek: EF, F, M, B, BB, OM, OB i OBB. Waga pióra wynosiła 14 gram. Długość pióra zamkniętego: 127 mm. Długość korpusu 102 mm, długość skuwki 59 mm. Średnica w najszerszym miejscu wynosiła 12 mm. Pojemność tłoczka: 1,2 ml. Bez względu na model wykończenia zawsze były pozłacane. Produkowane były w trzech wariantach kolorystycznych: cały czarny z zielonym okienkiem, cały burgundowy z szarym okienkiem oraz czarny z zielonym korpusem i zielonym okienkiem. Znany jest model wykonany z przezroczystej żywicy jako forma przejściowa pomiędzy M481 a M200. Nie posiadał loga pod zaślepką i był sprzedawany poza numeracją pod nazwą „Demonstrator”. Co ciekawe, jest to pierwszy raz, gdy zostaje użyta ta nazwa (folder na rynek japoński). Na pierścieniu skuwki znajduje się napis „Pelikan W.-Germany” (W.-Germany jest skrótem od „West Germany”). W modelach wszystkich kolekcji Pelikan produkowanych po upadku muru Berlińskiego znajdziemy grawer o uproszczonej treści: „Pelikan Germany”. Pióra M481 sprzedawane były w cenie 25 marek niemieckich. Wersja w komplecie z atramentem kosztowała 39 marek.
Pióro wieczne M481 Czarny (1983-1985), stalówka stalowa pozłacana, wykończenia pozłacane, zielone okienko.
Pióro wieczne M481 Czarno-zielony (1983-1985), stalówka stalowa pozłacana, wykończenia pozłacane. Zielone okienko.
Pióro wieczne M481 Burgundowy (1984), stalówka stalowa pozłacana, wykończenia pozłacane. Szare okienko.
Pióro wieczne M481 Demonstrator, stalówka stalowa pozłacana, wykończenia pozłacane.
Odkręcana korona skuwki umożliwia wyczyszczenie skuwki tuż pod klipsem, jak i samego klipsa. Pod nią kryje się logo Pelikan z dwoma pisklętami.